Jak nie kaleczyć tekstu cyfrowego

Poważnym problem są dość powszechne błędy tworzenia cyfrowej wersji jakiegokolwiek tekstu. Wynika to z braku wiedzy o tym czym różni się tekst cyfrowy od tekstu pisanego na maszynie  lub ręcznie.

Tekst pisany ręcznie lub za pomocą maszyny do pisania jest JEDNORAZOWYM, niezmienialnym produktem.

Tekst cyfrowy (komputerowy) jest uniwersalny i elastyczny: może być automatycznie dostosowany do różnorakiego zastosowania: druku w różnych formatach, wyświetleniu na różnej rozdzielczości monitorać lub dostosowania do różnych systemów i formatów publikowania tekstu.


NIEPOPRAWNY TEKST CYFROWY jest zmorą redaktorów, ktorzy tekst ten muszą publikować (drukiem lub w internecie). Przed publikacją muszą oni najpierr tekst poprawić a to często sprowadza się do tego, że szybciej i łatwiej tekst wpisać z klawiatury na nowo niż go poprawiać.

Nader często tekst jest tworzony w edytorze intuicynie i wygląda na poprawny a praktycznie ta poprawność jest całkowitą iluzją.

Wydaje się, że znajomość dosłownie kilku podstawowych zasad tworzenia tekstu cyfrowego powinno być absolutnie obowiązkową kompetencją każdego wykształconego człowieka.

W tym wypadku intuicyjność i łatwość tworzenia tekstu może być niebezpieczną pułapką. Nie zawsze to co widzisz (tu na wyświetlaczu) jest takim JAK TOBIE SIĘ WYDAJE.

Zapraszamy na webinar (szkolenie online) jakie będzie prowadził na ten temat nauczyciel naszej szkoły Janek J. Korczyński. Podpowie on i pokaże:

  1. czym różni się tekst cyfrowy od tradycyjnego analogowego;

  2. jak praktycznie ułatwić i przyspieszyć sobie tworzenie poprawnego tekstu;

  3. pokaże kilka kruczków jak przygotować tekst do automatycznego dostosowania go do dowolnych wyświetlaczy lub formatów wydruku bez konieczności powtórnego pracochłonnego redagowania tekstu. 

Dlaczego warto znać podstawowe ,,abecadło'' pisania tekstów w wersji cyfrowej?


Brak tych kompetencji skazuje użytkownika na mozolne i czasochłonne redagowanie tekstu metodą żmudnej układanki na monitorze. (na dodatek niepoprawnego do dalszego przetwarzania). Taka metoda pisania jest pracochłonna i uciążliwa. 


Znajomość obiektowej struktury tekstu cyfrowego pozwala te czynności wykonać dużo łatwiej i szybciej, a w rezultacie otrzymuje się poprawny cyfrowo tekst.

 

Webinar na ten temat odbędzie się w sieci w czwartek, dnia 25 października 2018 r. o god 21oo.

 

Szkolenie to przewidzianie jest w ramach wznowienia szkoleń Akademii Młodego Dziennikarza jakie były porwadzone w sieci w latach 205/16. W obecnie w rozszerzonej formie szkolenia wznawiamy jako Akademia e-kompetencji.

Organizatorem szkoleń jest miesięcznik internetowy KREATYWNI (http://e-kreatywni.eu/ ). 
Temat pierwszego szkolenia został wybrany na potrzeby najaktywniejszej grupy młodych autorów miesięcznika jakimi są młodzi literaci w dużej mierze wyłonieni przez dwie kolejne edycje Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Bolesłąwa Prusa na opowiadanie dla młodzieży do lat 13 do 26. Miesięcznik KREATYWNI, między innymi, publikuje prace literackie młodieży pozyskanej przez te konkursy. Nasz nauczyciel Janek J. Korzyński jest współinicjatorem tych konkursów i pełnił w nich obowiązki sekretarza jury.

Zobacz: https://www.facebook.com/events/256126568421840/

Szkolenie jest przełożone na czwartek, dnia 15 listopada 2018 r.

Szkolenie dostępne będzie ONLINE w Internecie. Będzie również rejestrowane i dostępne do odsłuchania na żądanie na kanale Youtube.


 

Free Joomla! templates by AgeThemes